Všechno, co byste měli vědět o Stock Hatch

Stock Hatch je série závodů, která má silnou tradici ve Spojeném Království. Tato série je vedena jen na klubové úrovni a nepatří do kategorie celonárodních závodů. Nemá zastoupení v těch nejvýznamnějších a nejprestižnějších sériích, je to vlastně nízkorozpočtový závod určený pro širší okruh lidí. V dnešní době je Stock Hatch populární zejména na severu Anglie, v Essexu a ve Skotsku.

Serie Stock Hatch patří mezi ty mladší, její počátky se datují pouze do roku 2000, kdy byla představena v klubu Yorkshire Dales. Od té doby si získala poměrně velkou popularitu a vybudovala si silnou základnu fanoušků. Tyto závody hatchbacků dokázali zaujmout zejména svou „lidovostí“ a tím, že se jich může účastnit opravdu každý. Registrační poplatek v roce 2016 činí 120 britských liber, co určitě není nijak závratná částka.

A jaké jsou podmínky pro účast v této sérii? Každý automobil, který chce být součástí těchto závodů, musí splňovat několik podmínek. Musí to být hatchback s jakýmkoli standardním osmiválcovým motorem. Existují i další pravidla a automobily taky musí být v souladu s NASA knihou pravidel. Je určen třeba povinný typ brzd, pneumatik, a mnoho dalších přesných nařízení. Také je určena i minimální povolená váha automobilu i spolu se závodníkem.

Stock Hatch závody mají pro rok 2016 určená i svá pravidla, podle kterých se jednotlivé závody jezdí na 14 kol. Zajímavostí je, že tato kola se můžou projet v jeden den, do úvahy však připadá i možnost, že se celý závod natáhne na víkend.

Stock Hatch série sice není účastníkem žádných větších a významnějších závodů na celostátní úrovni, ale na druhé straně je třeba říct, že závodníci v sérii Stock Hatch si sami uspořádávají svůj vlastní Národní šampionát, který se uskutečňuje každý rok v červnu a organizuje a hostí ho Pennine Autograss Club. Na tomto závodu se účastní všichni nejlepší závodníci v této kategorii.