Slavné motoristické závody v Evropě

Motorsport je populární snad po celém světě, ale protože ve všeobecnosti nepatří mezi ty nejlevnější, můžeme říct, že jeho popularita je vysoká zejména v zemích, které se řadí do kategorie vyspělejších a bohatších. Sem můžeme zařadit celou Severní Ameriku, Austrálii a určitě i Evropu. Vzhledem na to, že Česko je součást Evropy, podíváme se blíže na motoristickou tradici v této části světa a představíme si několik nejpopulárnějších závodů na starém kontinentu.

  • Isle of Man TT je závod s velmi dlouhou historií, pořádá se už od roku 1907. Je to závod motocyklů, které na této 38 mil dlouhé dráze musí překonávat spoustu prudkých zatáček. Je známý taky jako nejnebezpečnější závod světa, protože od svého vzniku si vyžádal už více než 200 obětí.
  • 24 hodin Nurburgring se uspořádává v Německu na okruhu Nurburgring, který měří něco přes 15 mil a prochází přes kopce. Specifikem tohoto závodu je jeho délka. Pokud chcete uspět, musíte na trati strávit 24 hodin, co je už téměř nadlidský výkon. Tento závod si za svou historii taky vyžádal spoustu životů, vyhaslo jich tady desítky.
  • Monaco Grand Prix se pořádá od roku 1929 a zná ho snad každý v Evropě. Na monackém okruhu se uskutečňují závody nejpopulárnější formy motoristického sportu, Formule 1. Okruh v Monaku se vyznačuje zejména tím, že je tvořen velkým množstvím zatáček, protože prochází centrem města.
  • 24 hodin Le Mans byl poprvé uspořádán v roce 1923 a díky tomu, že tady množství věcí funguje stejně jako před desítkami let a bezpečnost není na obzvlášť vysoké úrovni, je považován za jeden z nejnebezpečnějších závodů na světě. Výrobci závodních automobilů tady vlastně své modely testují, protože Le Mans je právě to místo, které je prověří snad nejlépe. Tento závod se však zároveň považuje za to nejprestižnější, co je možné ve světě motoristických sportů v dnešní době vidět a zažít.