Rychle a zběsile – rychlá auta ve filmech

Kinematografie v dnešní době zasahuje snad do každé oblasti života a témata na točení nových a nových filmů se berou opravdu odevšad. Výjimkou samozřejmě není ani oblast rychlých aut, která je pro diváky obzvláště atraktivní. Filmy o rychlých autech se už dnes stali nedílnou součástí kinematografie a je tomu tak určitě právem. Jako v každém filmovém žánru, i tady můžeme najít filmy velmi různé kvality, od těch nejhorších až po takové, které nabízejí divákovi opravdu silný vizuální zážitek. Pokud bychom chtěli psát o všech takovýchto filmech, potřebovali bychom mnohem větší prostor, a proto si přiblížíme jenom jeden z nich, přesněji řečeno sérii filmů Rychle a zběsile.

Série Rychle a zběsile je už dnes opravdovým fenoménem, který v kinech i v televizi zachytil snad každý z nás. Většina filmů, u kterých se natáčí po úspěšném prvním dílu pokračování, se potýká se stejným problémem. Divácký zájem o jejich film nedosahuje taková čísla, jaká očekávali po předešlém úspěchu a po druhém či třetím pokračování se rozhodnou sérii ukončit. Rychle a zběsile je však úplně jiný případ.

Od natočení prvního dílu v roce 2001 uběhlo už neskutečných 15 let, ale divácký zájem o tento skvělý akční film vůbec neopadá. I proto bylo posléze natočeno dalších 6 pokračování, které se setkali se skvělým diváckým ohlasem a svým tvůrcům přinesli i velmi velké zisky.

Jaké je však tajemství tohoto úspěchu? Těžko říct. Tak jako v každém filmu, určitě závisí na správném výběru herců a kvalitním scénáři, však je za tím i něco víc. Rychle a zběsile ve svém výsledku divákům vždy přináší ten samý koncept, ale hlavní hrdinové vždy prožívají jiný příběh. Nejdůležitější výzvou pro tvůrce je zřejmě to, aby dokázali divákovi přinést vždy dostatečně kvalitní příběh, který bude jiný, jako ve všech dílech předtím. Komu se to povede, má našlápnuto k vytvoření skvělé série, jakou je třeba Rychle a zběsile.