Řidičův průvodce k bezpečnému závodění

Být závodníkem v motoristických sportech patří mezi hodně riziková povolání. Většina z těchto sportů totiž v sobě zahrnuje i poměrně velké nebezpečí. Závodníci se tomuto riziku vystavují jak při závodech, tak mnohokrát i během tréninku. Je pravda, že trénink se nejede tak „nadoraz“ jako ostrá soutěž, ale i tam se stávají kolize a dochází k nebezpečným situacím.

Pro závodníka, který chce svou kariéru prožít ve zdraví, je zřejmě to nejdůležitější umět odhadnout své síly. Zní to jako jednoduchá a každému jasná rada, ale v určitých částech života, nejen v závodění, s tím mívají lidi velké problémy. Někteří z nás se zvyknou ve většině věcí podceňovat, jiní zase své schopnosti příliš přeceňují. Pro závodníky je rovnováha v této oblasti hodně důležitá. V případě, že své schopnosti podceňují, nevydávají ze sebe všechno a pravděpodobně mezi tvrdou konkurencí nedokážou uspět. V opačném případě, kdy neodhadnou své schopnosti a sami sebe přeceňují, dochází často ke kolizím, které končí nepříjemnými zraněními, nebo i hůř.

Tajemství je pravděpodobně v poctivém tréninku, kde si každý závodník může své zručnosti dostatečně otestovat a zjistit, co si v ostré soutěži může dovolit a co už je za hranicí jeho možností nebo technických možností tratě či jeho monopostu.

Množství úspěšných závodníků vítězilo a vítězí v soutěžích díky tomu, že dokážou jezdit takzvaně „na hraně“. Znamená to, že využívají v podstatě 100% kombinace svých schopností, technických možností svého stroje a různých vnějších vlivů. Díky této taktice se zrodilo množství šampionů, kterých si pamatujeme díky jejich na první pohled riskantní jízdě.

Je těžké napsat recept na to, jak bezpečně závodit. Umění šampionů je i v tom, dokázat na sebe vzít i trochu rizika, ale zároveň mít situace, do kterých se dostávají, do co největší míry pod kontrolou. Díky tomu se jim může podařit uspět a svou kariéru prožít v rámci možností ve zdraví.