Proč je drag racing tak populární?

Drag racing patří určitě do kategorie těch populárnějších motoristických sportů, které si získali pozornost velkého počtu lidí a dokázali si vytvořit velkou a stálou základnu fanoušků. Na otázku, proč je drag racing tak populární, není zřejmě tak jednoznačná odpověď. Každého na tomto sportu může lákat a bavit něco jiného a proto je těžké určit jeden hlavní důvod jeho oblíbenosti.

Drag racing se jezdí většinou jako přímá konfrontace dvou automobilů či motocyklů, které se snaží o to, aby jako první „přeťali cílovou pásku“. Tento závod je většinou opravdu krátký, většinou se soutěží jen na čtvrt míle. Drag racing existuje jak v oficiální formě, která se odehrává legálně na dráze na to určené, tak i neoficiálně, „na ulici“, a tato forma je většinou nelegální. Je však pravdou, že tato pouliční forma se pomalu vytrácí a časy své největší popularity má už zřejmě za sebou.

A proč je tedy právě drag racing tak populární? Vzhledem k tomu, že základem tohoto sportu, ať už se jedná o závody motocyklů či automobilů, je přímá konfrontace dvou závodníků, se stává tento motorsport napínavějším a plným adrenalinu. Závody jako třeba Formule 1, kde je na startu více závodníků, přináší taky velké napětí, ale určitě můžeme říct, že soupeření dvou závodníků je pro diváka atraktivnější v tom smyslu, že jsou na konci závodu jen dvě možnosti, buď to výhra, nebo prohra. Proto jsou tyto závody tak populární i ve své pouliční formě, ve které mají tradici zejména ve Spojených Státech. Byly často využívány jako měření si sil dvou soupeřů, jejichž rivalita nezačínala až na dráze.

Ve Spojených Státech však nemá největší tradici jen tato pouliční forma, ale taky oficiální forma, kde stroje jezdí na místech na to určených. Na popularitě tomuto sportu přidává i to, že častokrát nesoutěží jen „obyčejná“ auta, ale třeba taková, která mají udělané různé speciální úpravy a dokážou na tak krátkém úseku vyvinout opravdu vysokou rychlost.