Pochopení podstaty závodů F1

Závody Formule 1 jsou to nejpopulárnější, co motoristický sport v dnešní době nabízí. Díky skvělému marketingu a obrovskému adrenalinu, který tyto závody přináší, si mezi diváky po celém světě vybudovali dobré jméno a těší se opravdu velké oblibě. Je však pořád velké množství lidí, kteří Formuli 1 registrují, ale nijak zvlášť o ni neprojevují zájem. Je to zřejmě častokrát i z toho důvodu, že lidi nerozumějí pravidlům a pozadí tohoto motoristického sportu, nemají představu o tom, co všechno se skrývá za těmito závody.

Pochopení samotných pravidel je samozřejmě poměrně jednoduché, nijak zvlášť se neliší od pravidel podobných motoristických sportů. To, co je pro množství fanoušků snad ještě zajímavější než samotné závodění, je všechno, co tomu předchází a to, na čem výsledek a konečné umístění závodníků závisí stejně tak, jako na jejich schopnostech.

Za úspěchem konkrétních sportovců a týmů, které je zastřešují, stojí totiž složitý a velice nákladní výzkum, který umožňuje týmům pořád vylepšovat jak své monoposty, tak i připravenost svých závodníků na soutěž. To, co vidí divák na samotném okruhu, je jenom částí úspěchu. Ani velcí závodníci jakými byli třeba Michael Schumacher nebo Mika Hakkinen by zřejmě ve své kariéře nedosáhli tolik vítězství, kdyby spolu se svými schopnostmi nemohli využívat i výhody technicky nejvyspělejších monopostů a týmů, které jim nabízeli ty nejlepší podmínky k dosahování velkých úspěchů.

Kromě technické přípravy monopostu je taky důležitý tým lidí, který je závodníkům k dispozici přímo při každém závodu. Ať už se jedná o techniky v depu nebo o ty, kteří během závodu se závodníky komunikují a řeší s nimi nejbližší strategii, všichni tyto lidi spolu tvoří komplexní tým, který je také podmínkou k dosažení úspěchu v seriálu Formule 1.

Můžeme tedy říct, že Formule 1 je zajímavým závodem, za kterým se skrývá mnohem víc než to, co vidíme jako běžní diváci přímo na televizní obrazovce.