Nebezpečí v motorsportu

Motoristické sporty patří určitě k těm nejnebezpečnějším ze všech sportů. Ve většině z nich závodníci pravidelně riskují své životy za účelem dosažení velkého vítězství.

Pokud si vezmeme třeba Formuli 1, která je jednoznačně nejpopulárnějším závodem v oblasti motoristických sportů, můžeme si všimnout zajímavá fakta. V historii jsme byly už mnohokrát svědkem smrtelných nehod, které se stali přímo při závodu. Jedním z nejslavnějších úmrtí v tomto seriálu je určitě smrt Ayrtona Sennu, který zahynul při tragické nehodě v roce 1994 při závodech Grand Prix v San Marinu.

Formule je považována za velmi nebezpečný závod, ale existují další, ještě nebezpečnější. Za závod, který snad nejvíce ohrožuje své účastníky na životě, můžeme klidně považovat MotoGP. Účast v MotoGP je snem každého motorkáře. Závodí tady ti nejlepší z celého světa a tomu odpovídá i rychlost a nebezpečí, kterému se závodníci při každém startu vystavují. Také v tomto seriálu jsme v historii mohli být svědky vícero tragických nehod, které bohužel přinesli i oběti na lidských životech. Snad nejznámější a taky nejčerstvější případ je úmrtí čtyřiadvacetiletého italského závodníka Marca Simoncelliho, který zahynul 23.října 2011 při závodě na okruhu Sepang v Malajsii. Jeho pohřbu v domovské Itálii se účastnilo až 20 000 lidí.

Toto jsou jen dva pravděpodobně nejznámější případy úmrtí během dvou nejznámějších motoristických závodů. Běžně se však na okruzích nebo cestách po celém světě děje velké množství nehod a některé z nich mají bohužel i tragický konec. Je to však zřejmě daň za to, co nám tento druh sportu nabízí. Velká rychlost, pocit svobody, vysoká hladina adrenalinu, to jsou věci, které se nám nepodaří zažít jen tak leckde a pro které bohužel musíme riskovat, že ohrozíme své zdraví, nebo dokonce i život. Je tedy důležité, aby si každý potenciální závodník dobře uvědomoval všechna rizika a sám zvážil, jestli je motoristický sport pro něj to pravé.