Jiný druh motorsportu

23123Milovníci motorismu mají na výběr poměrně širokou škálu motoristických sportů, ze kterých si můžou vybrat právě ten, který jim imponuje nejvíc a který si taky můžou dovolit provozovat, jak z časových, tak i finančních důvodů.

Zajímavou a poměrně originální možností pro někoho, kdo hledá něco jiného, než jsou běžné motoristické závody, můžou být třeba závody na ploché ledové dráze. V takovémto závodu proti sobě stojí motocykly, které se snaží na okruhu zajet co nejlepší čas. V Česku se tyto závody uspořádávají v přírodě, tedy na rybnících. Velkou nevýhodou tohoto sportu je fakt, že nejdůležitějším faktorem je zde počasí. Můžete se na soutěž připravovat dlouhé týdny, můžete do úpravy motocyklu investovat nemalé prostředky, ale pokud není počasí dostatečně příznivé, závod se jednoduše nekoná. Je to však logické, protože pokud na rybníku led není, jezdit se prostě nedá, a pokud je led příliš tenký, závod by mohl své účastníky dokonce ohrozit na životě. Koneckonců, adrenalinu a nebezpečí přináší tento sport opravdu dostatek, obzvlášť když jsou podmínky ideální.

Co je tedy na tomto sportu tak nebezpečného? Protože tento závod se jezdí na ledě, dovedete si asi představit, že kola musí být speciálně upravena. Jinak by se samozřejmě motocykl nedal dobře ovládat a vznikalo by velké množství kolizí a pádů. Právě proto si závodníci své motocykly upravují tak, aby tomuto alespoň částečně zamezili. Snad nejzajímavější úpravou, která okamžitě přitáhne pohled každého diváka, jsou ostny umístěné na kolech, díky kterým se motocykl lépe ovládá. Při soutěži, kdy závodníci jezdí opravdu rychle, těsně vedle sebe a ostře řežou zatáčky, se díky těmto ostnům všichni kolem tají dech. Stačí jeden špatný pohyb a závodníci se můžou octnout přímo na ledě. A srážka s jiným strojem, který má ještě ke všemu za sebou takovouto úpravu kol, nemusí být vůbec hezká.

I přes všechna rizika si však tento sport i u nás dokázal najít své pevné místo v srdcích mnoha lidí, kteří se takovýchto závodů pravidelně účastní, ať už jako závodníci, nebo jako diváci.