Jak získat práci v F1

Tak, jak snem snad každého fotbalového fanouška je získat práci v FC Barcelona nebo v Realu Madrid, nadšenci motoristických sportů a speciálně Formule 1 by si určitě nikdy nenechali ujít příležitost pracovat právě v tomto seriálu.

První, co každého zřejmě napadne, je práce závodníka. Závodník Formule 1 je totiž nejvíc na očích, je to opravdu zajímavá práce, která přináší slávu, velké peníze a množství vzrušení a adrenalinu. Je to však něco, co se podaří opravdu jen pár lidem na světě a většina těch, kteří svou kariéru zasvětí snaze dostat se do Formule 1, neuspěje a zůstane působit v některé z nižších soutěží.

Reálnější je zřejmě uvažovat o některé z jiných pozicí v jednom z klubů, které v seriálu Formule 1 figurují. Tyto týmy se skládají z velkého množství členů, kteří mají opravdu různorodé úkoly a náplň práce. Divákům nejznámější jsou kromě samotných závodníků zřejmě technici, kteří monopostům přímo během závodů v depu mění pneumatiky a kontrolují jiné technické záležitosti. Jsou velmi důležitou součástí týmu a mají opravdu velkou odpovědnost. Na první pohled se může zdát, že tato práce není tak náročná. Ale je třeba říct, že vyžaduje velkou rychlost, koordinaci všech členů tohoto týmu a také rozvahu.

Dalšími členy klubů, kteří jsou poměrně dost na očích, jsou „dispečeři“, kteří komunikují přímo se závodníky během závodu a probírají s nimi strategii, nebo řeší problémy vzniklé přímo na místě. Tato práce také vyžaduje velkou rozvahu, schopnost rychle v čase vyhodnocovat danou situaci, rychle se rozhodovat a přijímat samozřejmě ta správná rozhodnutí.

Získání práce v F1 je opravdu velkým úspěchem pro každého milovníka motorsportů. Můžeme říct, že kromě práce samotných závodníků jsou pro získání jedné z těch nejatraktivnějších pozicí důležité zejména technické schopnosti a zkušenosti, rozvaha a schopnost rychlého jednání. Je samozřejmě potřeba říct, že toto však úplně nestačí a své šance je třeba zvyšovat zejména získáváním zkušeností na poli motorsportů, třeba i v nižších soutěžích.