Extrémní motorsporty z celého světa

Motoristické sporty jsou celkově považovány za to akčnější a nejvíce adrenalinové z oblasti sportu, však i mezi nimi můžeme najít takové, které jsou ochotni vyzkoušet i lidé s ne příliš velkou odvahou, nebo i ty, na které si troufnou už jen opravdu odvážní jedinci, kteří vyhledávají dobrodružství a nebezpečí. Pro mnoho lidí je sport jako třeba Formule 1 extrémem, ale existují i motorsporty, které jsou zřejmě ještě nebezpečnější.

Jedním z extrémních motoristických sportů je určitě motokros. Motokrosové závody se jezdí na uzavřeném terénním okruhu a jezdí se ve více kategoriích, do kterých se motocykly rozdělují podle jejich kubatury. Tento sport je opravdu náročný, závodníci musí být velmi dobře fyzicky připraveni a při závodech se velmi často stávají různé kolize, které častokrát končívají zlomenýma rukama, nohama i jinými zraněními.

Dalším z řadu extrémních motoristických sportů a zřejmě i nejpopulárnějším ze všech je rally. Závody rally se většinou jezdí na veřejných silnicích, které jsou však po dobu trvání závodů uzavřeny. Není zvykem, aby se rally jezdila jako okruh, se startem a cílem v tom samém bodu, ale jezdí se převážně z výchozího bodu A do cílového bodu B. Závodníci i spolu se svými navigátory při závodě přecházejí přes takzvaná kontrolní stanoviště. Závody rally jsou jedny z nejnebezpečnějších.

Závodníci při nich přecházejí vysokou rychlostí mnoha prudkými zákrutami, jezdí v těžkém terénu a díky tomu vzniká i velké množství kolizí. Jen málokdy se stane, že by kolize byla způsobena střetem více automobilů. Většinou je „na vině“ právě těžký terén nebo nedostatečně kvalitní a rychlá komunikace mezi závodníkem a jeho navigátorem. Tyto nehody občas mívají bohužel i tragický konec. Při rally se mnohem častěji jako při jiných motorsportech stávají i tragické nehody s účastí diváků. Je to proto, že diváky dělí častokrát od automobilů jen pásky a ještě pořád se najdou i tak nezodpovědní lidé, kteří se postaví do zatáčky a tím výrazně zvyšují pravděpodobnost, že dojde k nehodě s tragickými následky.